Práca psychológa
Práca psychológa
Individuálny reedukačný program (IRP)
V našom zariadení realizujeme proces reedukácie, resp. prevýchovy prostredníctvom individuálnych reedukačných programov (IRP). Keďže si pri prevýchove nevystačíme so všeobecne formulovanými cieľmi tak, ako je to pri výchove, stanovujeme si ciele prevýchovy pri každom jednotlivcovi zvlášť, podľa jeho individuálnych potrieb a špecifík osobnosti.
Zostavenie IRP vychádza z východiskového sociálneho a psychického stavu dieťaťa, ktorý je súčasťou diagnostickej správy príslušného diagnostického centra, z ktorého dieťa prichádza, prípadne iného východiskového zariadenia. Táto diagnostická správa je aj východiskom k zvoleniu reedukačných stratégií v priebehu prvého mesiaca pobytu dieťaťa v našom zariadení.
Po mesiaci pobytu dieťaťa v našom zariadení sa vyhodnocuje adaptačno – diagnostická fáza, ktorá pozostáva z troch oblastí: a) zo sociálneho správania – na základe vyplnenia dotazníka „Škály rizikového správania žiaka“ vychovávateľmi, b) zo školského správania – na základe vyplnenia „Dotazníka školského správania žiaka“ triednymi učiteľmi, c) zo štruktúry osobnosti – na základe administrovania a vyhodnotenia osobnostného dotazníka pre mládež „HSPQ- forma B“, pre mladšie deti - osobnostný dotazník pre deti „CPQ“ psychologičkami zariadenia.
Na základe hodnotenia reedukačných výsledkov adaptačno – diagnostickej fázy a komplexného vyhodnotenia priebehu prvého mesiaca pobytu dieťaťa v našom zariadení zostavujeme individuálny reedukačný program, teda k jednotlivým zložkám v oblasti sociálneho správania, školského správania a štruktúry osobnosti priraďujeme príslušné reedukačné, resp. psychoterapeutické postupy, uvedené v „Inventári reedukačných a psychoterapeutických postupov.“ Vzhľadom na to, že Inventár reedukačných a psychoterapeutických postupov je formulovaný maximalisticky, vyžaduje si prispôsobenie reálnym možnostiam nášho zariadenia.
Na základe vyhodnotenia IRP sme dospeli k niektorým, pre naše zoskupenie detí najviac potrebným, reedukačným stratégiám, ktoré môžeme zhrnúť do týchto oblastí: nácvik sebaovládania, učenie sa tolerantnosti a akceptácii, nácvik kontroly emocionality, nácvik asertivity a zvyšovanie sebavedomia.Stanovenie individuálneho reedukačného programu a jeho prehodnocovanie nám pomáha pri sledovaní efektivity použitých reedukačných, resp. psychoterapeutických stratégií, pri stanovení nových reedukačných stratégií a pri sledovaní zlepšenia, prípadne zhoršenia správania a porúch konkrétneho žiaka.
Vyhodnotenie plnenia komplexných reedukačných programov úzko súvisí hlavne s prácou psychológa nášho zariadenia. Uvedené programy vypracované pre jednotlivých žiakov sú však systematickou prácou všetkých učiteľov, vychovávateľov, zdravotnej sestry a sociálnej pracovníčky ktoré vrcholí práve v práci psychologičiek.
Skupinové a individuálne sedenia
Pri skupinových sedeniach sú využívané hry a skupinové aktivity, ktoré sú vyberané na základe potrieb a špecifík jednotlivcov konkrétnej skupiny.
So žiakmi nášho zariadenia pracujú psychologičky aj individuálne. Počas sedení sa zameriavajú na aktuálny psychický stav konkrétneho chlapca a jeho súčasné problémy, pričom berú do úvahy individuálny reedukačný program žiaka a odporúčané stratégie z neho vyplývajúce.
S prácou psychológa sú, okrem iného, spojené aj rôzne administratívne činnosti, ako je napríklad písanie správ a komunikácia s kurátormi či zástupcami detských domovov.